Ētika

Sekojošie ieteikumi palīdzēs Tev saskarsmē ar cilvēku, kurš pārvietojas ratiņkrēslā.

  1. Vienmēr atceries! Galvenais ir cilvēka personība un nevis viņa invaliditāte.
  2. Sasveicinoties, izmanto rokas spiedienu, arī tad, ja cilvēkam rokas ir ļoti vājas un viņš tās pats nevar pacelt.
  3. Pirms steidzies kādam palīdzēt pārliecinies par tavas palīdzības nepieciešamību, uzjautājot pašam cilvēkam.
  4. Nekad neatbalsties uz cilvēka ratiem.
  5. Vienmēr vērsies pie cilvēka tieši, nemeklējot starpnieku. Tas, ka cilvēkam ir fiziska invaliditāte vēl nenozīmē, ka viņš ir nespējīgs saprast un sazināties ar citiem.

  6. Ja tava saruna ieilgst, labāk ir atrast vietu, kur pašam piesēst, jo, tad ne Tev, ne arī cilvēkam ratos nesāpēs kakls (sprands) no neērta stāvokļa.
  7. Atceries arī to, ka pret cilvēku ar invaliditāti nevajag izturēties kā pret neaizsargātu un nepatstāvīgu bērnu, kurš pats neko nevar izdarīt!
  8. Ja sniedz padomu kā nokļūt līdz kādai konkrētai vietai, vienmēr paturi prātā ceļa attālumu, kā arī to vai tavs ieteiktais maršruts būs pieejams cilvēkam ratos (var būt šajā ceļā nebūs uzbrauktuves, kā arī būs citi šķēršļi, kas varētu traucēt nokļūt līdz galamērķim).
  9. Neaizliedz bērnam jautāt jautājumus par cilvēku ar invaliditāti un palīgierīcēm, ko viņš izmanto. Atvērta saskarsme palīdzēs pārvarēt nesapratni un mainīt attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti.
  10. Ja cilvēks no ratiem pārvietojas uz tualeti, gultu, citu krēslu atstāj ratus sasniedzamā attālumā. Ja tomēr uzskati, ka labāk būtu tos pārvietot uz citu vietu, iepriekš apjautājies, par to, un brīdini par izmaiņām.
  11. Ir ļoti normāli lietot tādus izteicienus kā “ejam”, “aiziet”, “paskrienam” saskarsmē ar cilvēku, kurš pārvietojas ar ratiem, jo tas tikai pauž tavu vēlmi doties ceļā un nevis tavu neizpratni, ka fiziski viņš to nevar izdarīt.
  12. Cilvēki, kuri izmanto ratus ne vienmēr ir nespējīgi staigāt – daži var veikt īsas distances ar kāda palīdzību. Rati ir domāti kā palīglīdzeklis, kas palīdz ietaupīt enerģiju un vienlaicīgi būt brīvam savās kustībās.
  13. Nedomā, ka cilvēki, kuri pārvietojas ar ratu palīdzību ir “slimi”. Rati ir kā adaptācijas veids, kas palīdz kompensēt mobilitātes zaudējumus.
    Piem., cilvēks pēc muguras traumas, kāju amputācijas, muskuļu distrofijas, bērnu triekas un citos gadījumos.
  14. Pārvērtē savus uzskatus. Lietot ratus vēl nav traģēdija. Ja rati ir piemēroti un tajos cilvēkam ir ērti, tad tie cilvēkam dod brīvības sajūtu, kas ļauj cilvēkam būt neatkarīgam un iesaistītam visās aktivitātēs.

Nekad nenosodi suņus vai citus dzīvniekus, kas palīdz cilvēkam ar invaliditāti