No ilgstošas sēdēšanas palielinās pēcpuse

No ilgstošas sēdēšanas cilvēku pēcpuse patiešām paliek lielāka, zinātniskā pētījumā noskaidrojuši izraēliešu zinātnieki.

Pēcpuses izmēru pieaugums skaidrojams ar to, ka sēdēšanas izraisītais spiediens uz attiecīgajām ķermeņa daļām izraisa pastiprinātu tauku šūnu produkciju šajās vietās.

Telavivas Universitātes zinātnieku veiktā pētījumā noskaidrots, ka tauku šūnu prekursori preadipocīti ilgstošas mehāniskas slodzes ietekmē pārvēršas tauku šūnās un pastiprina tauku ražošanu.

Pētot pēc muguras smadzeņu traumām paralizētu pacientu, kas pārvietojas ratiņkrēslā vai ir guloši, muskuļu audu magnētiskās rezonanses attēlus, zinātnieki pamanīja, ka ilgākā laika posmā ķermeņa lielajos muskuļos parādās tauku šūnas.
Šis novērojums izraisīja pētījumu, kā mehāniska slodze varētu ietekmēt taukaudu veidošanos.
Zinātnieku komanda ar glikozi vai insulīnu stimulēja preadipocītus, lai tie kļūtu par tauku šūnām. Iegūtās tauku šūnas sadalītas divās daļās – puse no tām pakļauta ilgtermiņa mehāniskai slodzei, bet kontroles grupas šūnas netika aiztiktas.
Zinātnieki novēroja, ka slodzei pakļautās tauku šūnas divu nedēļu laikā krietni palielinājās izmērā, saražojot vairāk triglicerīdu, kas ir galvenā organismā uzglabātā taukvielu forma.
Šūnām nobriestot, slodzei pakļautie adipocīti bija saražojuši par 50% vairāk tauku nekā kontroles grupas tauku šūnas.
«Aptaukošanās nav tikai pārmērīga kaloriju uzņemšana. Arī pašas šūnas reaģē uz apkārtējo mehānisko vidi. Statiskas slodzes iespaidā tauku šūnas saražo vairāk triglicerīdu un krietni ātrākā tempā,» skaidroja pētījuma vadītājs Telavivas Universitātes profesors Amits Gefens.
Kaut arī pētījumā apskatīti cilvēki, kas medicīnisku apstākļu dēļ ir pārvietojas ratiņkrēslā vai ir guloši, Gefens norāda, ka daudziem iedzīvotājiem ir sēdošs dzīvesveids, pavadot lielāko daļu pie darba galda vai mājās dīvānā.

http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/258031/0

{jcomments on}