Vasaras raibumi

Vasaras raibumu dzimšanas diena-s. Vasaras raibumi ir nelieli, sārti vai gaiši brūni plankumi, kas parasti parādās saulei pakļautajās zonās: sejas centrālajā daļā, uz pleciem, muguras augšdaļas un dekoltē zonā. Vasaras raibumu daudzums variē no dažiem atsevišķiem traipiņiem līdz vairākiem simtiem. Šis pigmentācijas tips iedzimst un visbiežāk sastopams cilvēkiem ar I ādas fototipu, (gaišu ādu, acīm, blondiem vai rudiem matiem). Vasaras raibumi savairojas līdz ar pirmiem saules stariem, bet ziemā kļūst gaišāki.

Brūnie jeb saules plankumi (lentigo solaris) ir nelieli no 0.2 līdz 2 cm diametrā, tie ir daudz tumšāki kā vasaras raibumi, var parādīties uz visa ķermeņa, bet visbiežāk uz sejas, roku ārējām virsmām. To parādīšanās un daudzums ir tiešā veidā saistīts ar dzīves laikā uzkrātajām saulē pavadītajām stundām. Lai arī saules plankumi sastopami arī bērniem, to daudzums ievērojami pieaug novecojot. Vairākumā gadījumu saules plankumi ir labdabīgi, tomēr tajos var attīstīties ļaundabīgs process lentigo maligna, kas ir sākumstadija visļaundabīgākajam ādas audzējam- melanomai.

 

Ļaundabīgais process visbiežāk attīstās uz sejas ādas, pigmentācija kļūst tumšāka, robežas izplūst. Ja tiek novērotas aprakstītās pārmaiņas, nekavējoties jādodas pie dermatologa, kurš veicot tādas papildus izmeklēšanas metodes kā dermaskopija, siaskopija noteiks procesa dabu.

Melazma ir progresējoša pigmentācija, kas lokalizējas saulei pakļautajās vietās, visbiežāk sejā un augšdelmu ādā. Parasti šīs patoloģijas attīstība ir saistīta ar grūtniecību, orālās kontracepcijas vai antikonvulsantu (pretepilepsijas) līdzekļu lietošanas dēļ, tā var būt arī idiopātiska (ar nezināmu iesmelu).

Melazma skar sievietes deviņas reizes biežāk kā vīriešus un parasti ir sastopama cilvēkiem ar III-V fototipu.

Pēciekaisuma hiperpigmentācija ir nozīmīga problēma cilvēkiem ar tumšu ādas fototipu. Šīs ādas pigmentācijas izmaiņas raksturīgas pie tādām iekaisīgām ādas slimībām kā pinnes (acne vulgaris), psoriāze jeb zvīņēde, atopiskais vai kontaktdermatīts vai pēc jebkuras ādas traumas.

Pigmentācija tiek novērota tikai iekaisuma rajonā un tai ir neskaidras, izplūdušas robežas.

Gaišie plankumi var būt vairāku veidu, tie raksturojas ar dažāda izmēra un formas un lokalizācijas gaišiem laukumiem. Gaišo plankumu izcelsme arī ir dažāda, sastopami tādi traipi, kas saistīti ar noteiktām iekšķīgām, bieži vien iedzimtām slimībām, piemēram, balto plankumu slimība (vitiligo), kurai attīstoties ādas virsējā slānī iztrūkst ādas pigmenta šūnas – melanocīti. Arī virspusējām ādas sēnīšu slimībām raksturīgi gaiši traipi, jo sēnīte dzīvo ādas virsējā kārtā un “apēd” pigmentu saturošās ādas šūnas. Gaiši plankumi var attīstīties arī pēc jebkura ādas iekaisuma. Vizuāli gaišie plankumi izskatās līdzīgi, tāpēc, lai noteiktu to izcelsmes precīzu iemeslu, jādodas pie dermatologa.

Sarkanas krāsas plankumi var būt no punktveidīgiem līdz plaukstas lieluma, gaiši sarkani līdz zilgani. Tie var būt iedzimti vai radušies dzīves laikā traumas vai kādas noteiktas slimības rezultātā.

Pigmentācijas plankumu veidošanos ietekmē:

Ultravioletais starojums – saule un solārijs

Ādu no UV starojuma aizsargā īpašas šūnas, kas izstrādā glābjošo pigmentu – melanīnu. Jo ilgāk cilvēks atrodas saulē, jo vairāk melanīna ražo šīs šūnas un jo stiprāks veidojas iedegums. Bet, ja šūnas piepeši sāk melanīnu ražot vairāk nekā nepieciešams, tad vienmērīga iedeguma vietā parādās atsevišķi tumši plankumiņi. Tā kā saules staru devu vispirms saņem seja, kakls, rokas un pleci, šīs ķermeņa daļas arī visātrāk iegūst pigmenta plankumus.

Dažādas saslimšanas

Pigmenta plankumus var radīt iekšējo sekrēcijas dziedzeru (virsnieru, vairogdziedzera) darbības traucējumi, retāk – aknu, nieru un citas slimības.

Ģenētiskas īpatnības

Dažiem cilvēkiem pigmentācija veidojas vismazākās ādas traumas (apsaldējums, apdegums vai vienkārši pumpa) rezultātā. Šo pēc iekaisuma pigmentāciju izsauc ādas dabiskā aizsarg reakcija.

Dažādu medikamentu lietošana

Vēlams vienmēr izlasīt zāļu lietošanas instrukciju. Ja teikts, ka preparāts var radīt pigmentāciju, jāmēģina atrast alternatīvu. Ja vasarā lieto medikamentus, kas pastiprina ādas jutību pret saules ultravioletajiem stariem un netieši veicina melanīna sintēzi, jālieto saules aizsarglīdzeklis ar augstu aizsarg indeksu (SPF 50+).

Avitaminoze

Ja trūkst organismam nepieciešamās vielas un vitamīni, ādā notiek dažādas negatīvas izmaiņas, piemēram – veidojas pigmenta plankumi.

Bioloģiski aktīvas pārtikas piedevas

Nav ieteicams aizrauties ar sintētiskajiem vitamīniem un minerāliem. Vajadzētu vairāk lietot dabiskos dārzeņus un augļus.

Kosmētiskie līdzekļi

Pigmenta plankumus var radīt smaržas, ja uz to lietošanas vietu tieši iedarbojusies saule. Ja ir tendence uz pigmenta plankumu veidošanos, vasarā ieteicams izvairīties no bergamota eļļas nokļūšanas uz ādas, kas mēdz būt daudzu krēmu sastāvā.

Novecošana

Laikam ritot, saulei pakļautās vietās veidojas tā dēvētie – vecuma plankumi. Tā kā āda saglabā visu informāciju, gadu gaitā saules vēlīnā iedarbība “uzpeld” pigmentu veidā. Jo vairāk cilvēks ir uzturējies saulē, jo plankumi – izteiktāki.