Handbols skolā

Saīsinātie handbola spēles noteikumi apmācībai skolā.

Pilnie noteikumi lasāmi:

1. Kādi ir standarta laukuma izmēri?

Standarta laukuma izmēri ir 40x 20m. Tajā ietilpst divi vārtu laukumi un spēles zona.

2. Kādas līnijas ir handbola laukumā?

Centra līnija, brīvmetiena līnija, soda metiena līnija, vārtu laukuma līnija, sānu līnija (pie tiesneša galdiņa tā ietver maiņas līniju), gala līnija, vārtsarga robežlīnija ( 4m līnija).

3. Kāds ir spēles ilgums?

Spēles ilgums ir  atkarīgs no spēlētaju vecuma. Spēles laiks visām komandām ar spēlētāju vecumu virs 16 gadiem un vairāk gadu sastāv no diviem puslaikiem pa 30 minūtēm ar pārtraukumu 10 minūtes. Spēles laiks jauniešu komandām vecuma grupā 12-16 gadi ir 2x 25 minūtes un vecuma grupā 8-12 gadi – 2x 20 minūtes. Abos gadījumos ar pārtraukumu starp puslaikiem 10 minūtes.

Maksimālais spēles ilgums ir divi 30 minūšu puslaiki, starp kuriem paredzēts 10 minūšu pārtraukums.

Ja spēle beidzas neizšķirti un ir nepieciešams noskaidrot uzvarētāju, tad seko 2x 5 minūšu pagarinājums, pēc 5 min pārtraukuma. Ar 1 min pārtraukumu.

4. Cik spēlētājiem katrā komandā ir jābūt uz laukuma spēles sākumā?

Vismaz pieciem spēlētajiem (4+ vārtsargs). Handbolu spēlē ne vairāk kā septiņi spēlētāji (6+ vārtsargs).

5. Kā spēles laikā notiek spēlētāju maiņa?

Rezerves spēlētājs drīkst iesaistīties spēlē jebkurā laikā un atkārtoti, nepiesakoties pie tiesnešu galdiņa. Viņš drīkst uznākt uz laukuma tikai tad, kad spēlētājs, kuru nomaina, ir pilnībā šķērsojis maiņas līniju pie tiesnešu galdiņa. Šie noteikumi attiecas arī uz vārtsargu maiņu.

6. Kas ir „trīs soļu noteikums”?

Ar rokās satvertu bumbu spēlētājs drīkst spert ne vairāk kā trīs soļus, pēc tam noteikti jāizdara vai nu metiens, vai piespēle, vai atsitiens pret grīdu.

7. Kad spēli sāk no centra?

Spēles sākumā, pēc vārtu gūšanas, sākot otru puslaiku, sākot spēles pagarinājumu.

8. Kad izpilda sānu iemetienu?

Kad bumba atstājusi laukuma robežas (aiz sānu līnijas).

9.Kā izpilda sānu iemetienu?

Spēlētāja vienai kājai ir jāatrodas uz laukuma sānu līnijas tajā vietā, kur to šķērsojusi bumba. Trīs sekunžu laikā bumba ar plaukstu ir jāievada spēlē, pretinieka spēlētājiem ir jāatrodas vismaz 3 m attālumā.

10. Kad izpilda stūra iemetienu?

Kad bumba atstājusi laukuma robežas aiz laukuma gala līnijas un tai pieskāries aizsardzībā esošās komandas spēlētājs.

11. Kad piešķir soda metienu?

Ja metiena laikā tiek izjaukta nepārprotama iespēja gūt vārtus. Ja metiena brīdī aizsardzībā esošās komandas  spēlētājs (spēlētāji) apzināti atrodas vārtu laukumā un traucē izdarīt metienu.

12.  No cik metru attāluma izpilda soda metienu?

No soda metiena līnijas 7 m attālumā.

13. Pēc kāda signāla un kā izpilda soda metienu?

Soda metienu izpilda kā metienu vārtos 3 sekunžu laikā pēc tiesneša svilpes signāla.

14. Kādas kļūdas mēdz būt, handbolistam izpildot soda metienu?

Spēlētājs šķērso 7 m soda līniju vai pieskaras tai, pirms bumba atstājusi viņa plaukstu, spēlētājs metiena laikā pilnībā atrauj no zemes atbalsta kājas pēdu.

15. Par kādiem laukuma spēlētāju pārkāpumiem piešķir brīvmetienu?

Par pretinieka turēšanu, grūšanu, bloķēšanu. Par bumbas raušanu vai izsišanu no pretinieka rokām, par bumbas turēšanu rokās ilgāk nekā 3 sekundes, par vairāk nekā trīs soļu speršanu ar bumbu rokās, par ieiešanu vārtu laukumā, par pārkāpumiem, izpildot brīvmetienu un 7 m soda metienu.

16.  No kuras vietas un kā izpilda brīvmetienu?

No tās vietas, kur izdarīts pārkāpums. Tomēr brīvmetienu nedrīkst veikt no metiena izpildītāja komandas vārtu laukuma vai pretinieku komandas 9 m zonas. Metienu izpilda 3 sekunžu laikā bez tiesneša signāla, pretiniekam atrodoties vismaz 3 m attālumā.

17. Kā vārtsargs ievada bumbu spēlē?

Bez tiesneša signāla, ar plaukstu metot bumbu pāri vārtu laukuma līnijai.

18. Par kādiem vārtsarga pārkāpumiem piešķir brīvmetienu?

Par vārtu laukuma atstāšanu ar bumbu rokās, par atgriešanos vārtu laukumā no spēles zonas ar bumbu rokās, par ārpus vārtu laukuma esošas bumbas aizskaršanu, pašam atrodoties vārtu laukumā.

19. Kā handbolā soda par pārkāpumiem?

Spēlētāju var sodīt ar vienu brīdinājumu (tiesnesis parāda dzelteno kartīti) un trīs 2 minūšu noraidījumiem. Sodot ar trešo noraidījumu, tiesnesis vienlaikus diskvalificē spēlētāju (parāda sarkano kartīti). Komandu soda ar trim brīdinājumiem, kuriem seko 2 minūšu noraidījums.

20. Kad spēlētāju noraida uz 2 minūtēm?

Ja spēlētāja darbība vērsta galvenokārt uz pretinieku, nevis uz bumbu, ja spēlētājs pārkāpis spēlētāju maiņas noteikumus.

21. Par kādiem pārkāpumiem spēlētāju var diskvalificēt (parādīt sarkano kartīti)?

Par trešo 2 minūšu noraidījumu, par pārkāpumu, kas apdraud pretinieka veselību.

22. Bumba.

Bumbas izmēri, t.i., apkārtmērs un svars, ko lieto dažādas komandu kategorijas, ir sekojoši:

– 58-60cm un 425-475g (IHF izmērs 3) vīriešiem un jauniešiem (virs 16 gadiem);

– 54-56cm un 325-375g (IHF izmērs 2) sievietēm, jaunietēm (virs 14 gadiem) un zēniem (12-16 gadi);

– 50-52cm un 290-330g (IHF izmērs 1) meitenēm (8-14 gadi) un zēniem (8-12 gadi).